Як правильно вибрати сімейного лікаря: МОЗ пояснив по пунктах

Міністерство охорони здоров`я України опублікувало покрокову інструкцію про те, як вибрати сімейного лікаря.

передає  varota.com.ua

Як сказано на сайті відомства, кожен українець може вибрати терапевта, педіатра, або сімейного лікаря в будь-якому медичному закладі, а гроші за медичне обслуговування заплатить держава.

“Поки приписна кампанія (процес вибору лікаря й укладання договорів) проходить у пілотному режимі. А дата початку всеукраїнської кампанії буде визначена після того, як закон №6327 буде підписаний президентом”, – повідомляє міністерство.

Найпростіший варіант – ви знаєте хорошого лікаря, обслуговувалися у нього і залишилися задоволені результатами. Якщо ж такого лікаря ви поки не знайшли, поцікавтеся у родичів, сусідів, друзів, колег – можливо, у них був позитивний досвід в амбулаторії сімейної медицини або поліклініці, яка підходить вам географічно.

Ви також можете звернутися до місцевого відділу охорони здоров’я. Там вам розкажуть, які лікарі працюють у вашому населеному пункті або районі. Інший варіант – просто зверніться в будь-який медичний заклад і познайомтеся з лікарями. Інформацію про них можна отримати в місцевому відділі охорони здоров’я або безпосередньо в реєстратурі. Деякі медичні установи вже мають свої власні сайти з такою інформацією.

Пам’ятайте, що зараз ви не повинні звертатися до лікаря “строго за пропискою” – можете вибрати лікаря, який працює біля вашого будинку, роботи тощо.

Крок другий – підпишіть декларацію

Установи первинної медичної допомоги, в яких працюють сімейні лікарі, підписують контракт із Національною службою здоров’я, а пацієнти – декларацію з тими лікарями, яких самі собі вибрали.

Декларація підписується безстроково, тобто вам не потрібно буде перепідписувати її щорічно. З іншого боку, якщо ви вирішите підписати угоду з іншим лікарем, ви зможете зробити це в будь-який час.

Документи, які знадобляться для підписання угоди з лікарем – паспорт та ідентифікаційний номер. Якщо ж ви підписуєте декларацію з педіатром (або сімейним лікарем, який буде обслуговувати вашу дитину), то також знадобиться свідоцтво про народження дитини та документи (паспорт і код) обох його батьків або опікунів.

Лікар внесе ваші дані в систему, роздрукує декларацію, яку ви підпишете у двох примірниках (один із них залишається у вас), – і з цього моменту ви можете звертатися до лікаря в будь-який час.

Важливо: уважно перевірте дані перед тим, як підписати декларацію. Декларація з’явиться в системі після подвійної авторизації: лікар попросить назвати код, який надійде вам СМС-повідомленням. Якщо ж у вас немає мобільного телефону, лікар сфотографує або сканує ваші документи, щоб долучити їх до декларації. Тільки після цього декларація з’явиться в системі.

У разі відпустки чи хвороби у вашого лікаря повинна бути заміна – інший лікар первинної ланки або заклад первинної медичної допомоги. Якщо вам знадобиться допомога, а ви перебуваєте в іншому місті, звертайтеся до найближчого закладу первинної медичної допомоги.

Один лікар може обслуговувати максимум 2 тис. пацієнтів. Така кількість пацієнтів рекомендує МОЗ. Можуть бути і виняткові ситуації, наприклад, коли лікар працює в селі, де проживає більше 2 тисяч осіб. Тому якщо ви впевнені, що знайшли хорошого лікаря, не втрачайте часу, адже у нього може просто не залишитися місць для нових пацієнтів.

Крок третій – звертайтеся при першій необхідності

Ви зможете звертатися до вашого лікаря з будь-якими питаннями, пов’язаними зі здоров’ям. Як показує світовий досвід, більшість проблем зі здоров’ям можуть бути вирішені на рівні первинної ланки, особливо в разі своєчасного звернення. Крім безпосереднього обстеження і лікування, лікарі первинної ланки у разі необхідності будуть також видавати направлення до вузькопрофільних спеціалістів, виписувати рецепти на ліки, в т.ч. ті, які підпадають під програму “Доступні ліки” (безкоштовні ліки в аптеці, за які платить держава), і будь-які медичні довідки, наприклад, у басейн тощо.

Тому з цих міркувань краще вибирати лікаря, який практикує поруч із вами – це скоротить витрати часу на дорогу.

Крок четвертий – не давайте хабарів

У 2018 року заклад, у якому працює сімейний лікар, почне отримувати пряму річну оплату за обслуговування кожного пацієнта, який уклав із ним договір. Планується, що в 2018 році середня виплата на первинній ланці складе близько 370 грн на одного пацієнта, в 2019 – 450 грн. Практика в 2 тис пацієнтів може приносити річний дохід від 740 000 грн до 1 млн грн. У цей бюджет входять оренда офісу, оплата роботи лікаря, медсестри (фельдшера), прості витратні матеріали та часткове покриття аналізів. Близько половини цих коштів – витрати практики, все інше – зарплата працівників (лікаря, медсестер, фельдшерів).

За цими тарифами закладам первинної медичної допомоги буде платити держава – саме для того, щоб у медичних працівників були гідні зарплати і щоб ці гроші не платили пацієнти, як це відбувається зараз. Тому йдучи до лікаря, пам’ятайте, що це не безкоштовна послуга, за яку ви покладете “подяку” в кишеню лікаря. Це медична послуга, за яку заплачено з ваших податків.